Jak zadbać o kondycję samochodu w sezonie zimowym?

Gdy mówimy o zimie nie możemy nie zgodzić się z tym, że mamy do czynienia z wyjątkowo trudnym okresem dla naszego samochodu. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że nie sprzyjają mu niekorzystne warunki atmosferyczne. Na szczęście, jeśli odpowiednio zabezpieczymy samochód, a następnie będziemy się z nim właściwie obchodzić, nie powinniśmy mieć powodów do niezadowoleni.

Jak ochronić auto przed korozją?

Jednym z najpoważniejszych problemów, jakie generują niskie temperatury, jest oblodzenie jezdni, które może być szczególnie niebezpieczne. Tu rozwiązaniem często okazuje się sól, wiadomo bowiem, że obniża ona temperaturę, w jakiej topnieje lód. Niestety, okazuje się, że nie obywa się to bez skutków ubocznych. Najpoważniejszy wiąże się z tym, że sól wchodzi w reakcje z metalami, a tym samym przyczynia się do powstania rdzy. Równie niebezpieczne potrafią być krople deszczu, te bowiem charakteryzują się większym niż w czasie innych pór roku zanieczyszczeniem. Potrafią one wnikać w pory lakieru, a to przyspiesza tempo, w jakim dochodzi do jego matowienia.

Ochrona nadwozia

Jeśli szukamy sposobu na zabezpieczenie nadwozia, może się okazać, że wyjątkowo skuteczny jest w tym kontekście twardy wosk. Ten tworzy specjalną warstwę, której zadanie polega na ochronie lakieru. Efekt taki może się przy tym utrzymywać nawet przez sześć miesięcy. Oczywiście, wysokiej jakości wosk ma swoją cenę, należy więc liczyć się z wydatkiem wynoszącym przynajmniej 100 złotych. Zima to także dobry czas na złożenie wizyty w myjni bezdotykowej, samochodowi przyda się bowiem opłukanie nadwozia z soli oraz innych zanieczyszczeń.

Samochód zimą

Odpowiednie zabezpieczenie

Nie można też zapominać o tym, że już podczas mycia dobrym rozwiązaniem będzie zarówno zaklejenie zamków, jak i konserwacja uszczelek, co będzie przeciwdziałało ich przymarzaniu. Niska temperatura otoczenia zwykle nie wpływa też najlepiej na stan, w jakim znajduje się silnik samochodu, dochodzi bowiem do wolniejszego ogrzewania się zarówno oleju, jak i płynu chłodniczego. Już choćby dlatego regularne wymienianie oleju silnikowego ma w tym okresie szczególne znaczenie, w innym wypadku nie ma bowiem mowy o rzeczywiście wydajnym smarowaniu.

Zimowa jazda autem

Nie można też zapominać o tym, że ważna jest sama technika jazdy, w pierwszych minutach jazdy nie należy więc przesadzać z wykorzystywaniem pedału gazy. Utrzymywanie silnika w tym czasie na dość niskich obrotach przyczyni się do tego, że podzespoły nie będą się nadmiernie zużywać. Jest to szczególnie ważne dla tych osób, których samochody zostały wyposażone w turbosprężarkę, ta jest bowiem elementem, który szczególnie źle radzi sobie z niedostatecznym smarowaniem.

Autor

Paweł Michalski

Redakcja ikrosno.pl