Przykry zapach w samochodzie i jego eliminacja

Brzydki zapach to jeden z poważniejszych problemów, z jakimi zmagają się właściciele starych samochodów. Najczęściej pierwszym rozwiązaniem, jakie przychodzi na myśl ich właścicielom, jest perfumowanie samochodu, okazuje się jednak, że jego staranne wyczyszczenie jest propozycją, która zasługuje na uwagę w znacznie większym stopniu.

Czyszczenie nie zawsze przebiega jednak w ten sam sposób i w dużym stopniu jest uzależnione od tego, jakie jest rzeczywiste źródło problemu, z jakim się zmagamy. Oczywiście, listę tych, które należy rozwiązywać w pierwszej kolejności, rozpoczynają roztocza, które zwykle chowają się w materiałach tapicerskich, nie jest to jednak wcale jedyna przyczyna problemów brzydkiego zapachu. Problem mogą tez stanowić bakterie, które znajdują się w klimatyzacji i układzie wentylacyjnym oraz zatkany filtr paliwowy. Często daje o sobie znać kurz i resztki organiczne, a także to, że wielu kierowców zapomina, jak ważne jest regularne odkurzanie samochodu.

Wymiana filtra kabinowego

Jeśli problemem jest filtr kabinowy, który nie pracuje tak, jak byśmy się tego spodziewali, jego wymiana wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Niestety, w sytuacjach skrajnych nasze problemy są generowane przez zawilgocenie i wówczas nie ma już prostych rozwiązań. O tym, jak poważny jest to problem możemy się przekonać choćby wówczas, gdy przyglądamy się znajdującym się w komisach samochodom sprowadzonym po powodzi.

Zabiegi samochodowe

Te niemal zawsze mają na wyposażeniu imponującą ilość choinek zapachowych, a i tak wejście do nich uświadamia nam, że mamy do czynienia z problemem, którego nie da się rozwiązać w prosty sposób. Na szczęście, w innych przypadkach sami mamy szansę na uporanie się z nieprzyjemnym zapachem.

Odgrzybianie klimatyzacji

Jeśli nasz problem jest generowany przez nawiew, powinniśmy zająć się jego odgrzybianiem. W takim przypadku rozwiązaniem szczególnie interesującym wydaje się być ozon, który nie tylko upora się z tym zadaniem, ale również pozwoli nam szybko zapomnieć o brzydkim zapachu, jako naszym problemem. Roztocza, kurz oraz inne odpadki organiczne muszą być, niestety, wyprane, choć wcześniej samochód wymaga specjalnego przygotowania. Tu najważniejszym zadaniem wydaje się być jego możliwie jak najstaranniejsze odkurzenie. Jeśli o tym zapomnimy, kurz i płyn do prania najpierw utworzą błoto, a potem plamy, których nie będzie można zbyt łatwo się pozbyć. Samo pranie może się odbywać na przynajmniej kilka sposobów, najlepszym rozwiązaniem jest jednak zastosowanie środków w sprayu, które charakteryzują się wyjątkowo dużą skutecznością działania i są bardzo dokładne.

Autor

Paweł Michalski

Redakcja ikrosno.pl