W jakiej sytuacji skorzystać z możliwości polerowania lakieru?

Zarysowany, zmatowiały lakier samochodu wygląda nieestetycznie – jest to wyraźny sygnał, że nadszedł czas, by zadbać o wygląd samochodu. Najprostszym i jednocześnie skutecznym sposobem, by przywrócić karoserii dawny blask, jest jej polerowanie.

Lakier samochodowy i jego subtelne oblicze

Powłoka lakiernicza samochodu jest bardzo delikatna i łatwo ją zarysować. Przyczyny uszkodzeń mogą być różne, nierzadko mają one charakter mechaniczny, powodem uszkodzeń może być również niewłaściwa konserwacja, dlatego należy pamiętać, że podczas czyszczenia karoserii w pierwszej kolejności należy ją dokładnie spłukać, a dopiero potem czyścić. Optymalnym rozwiązaniem jest bezdotykowe mycie z wykorzystaniem piany aktywnej.

Zdecydowanie należy unikać się dostania drobnych kamyków między lakier i gąbkę. Doskonałym zamiennikiem dla gąbki może być rękawica z mikrofibry lub wełny – brud osadza się w niej znacznie rzadziej. Zdecydowanie należy unikać szorowania lakieru w celu usunięcia zabrudzeń – efekty mogą być odwrotne do pożądanych.

Do niezbędnego minimum należy także ograniczyć korzystanie z myjni automatycznych.

W jakich sytuacjach decydować się na polerowanie?

Lakier samochodowy składa się z trzech podstawowych warstw – podkładu, lakieru bazowego oraz lakieru bezbarwnego. Każda warstwa spełnia określoną funkcję.

Jak przywrócić blask samochodu

Najbardziej niebezpieczne są głębokie uszkodzenia, powstałe m.in. w wyniku uderzenia kamieniem, mogą odsłonić lakier bazowy, czy wręcz blachę karoserii – w tej sytuacji konieczne jest zabezpieczenie karoserii i punktowe nałożenie lakieru zaprawkowego.

Płytkie rysy można natomiast z powodzeniem usunąć za pomocą polerowania, rozwiązanie to warto także wykorzystać podczas odświeżania starego lakieru.

Jak polerować – ręcznie czy maszynowo?

Polerowanie można wykonać ręcznie lub maszynowo. Niezbędnym narzędziem, bez względu na wybór metody, jest pasta polerska o odpowiedniej ścieralności.

W przypadku polerowania ręcznego można pozwolić sobie na pasty bardziej agresywne. Warto zaopatrzyć się także w pad, czyli aplikator pasty.

Głębsze rysy najlepiej usuwać za pomocą maszyny polerskiej, urządzenie to można kupić już za ok. 200 zł. Osoby, które nie mają doświadczenia, powinny korzystać z możliwie najdelikatniejszej pasty polerskiej, ponadto należy zachować ostrożność podczas dociskania krążka polerskiego.

Autor

Rafał Najdała

Redakcja ikrosno.pl