Jak odświeżyć używany samochód w środku?

Używane auta zostawiają czasami nieco do życzenia pod względem świeżości wnętrz. Chodzi szczególnie o zapach – miesiące palenia papierosów, wożenia zwierząt domowych, rozsypane frytki, chipsy pomiędzy fotelami, rozlana kawa... wszystko to przekłada się na nieprzyjemne wrażenia po wejściu do środka. W jaki sposób można odświeżyć samochód w środku?

Czyszczenie kokpitu i obić

Nie obejdzie się bez wielkiego sprzątania. Kokpit blaknie pod wpływem słońca, zbiera tez kurz. Warto wyczyścić go i zabezpieczyć specjalną pianką, przeznaczoną do tego celu. Istnieje wiele dobrych środków, które sprawdzą się w tej roli, zarówno do kokpitów plastikowych, jak i drewnianych. Następnie trzeba wyprać obicia. Do tego celu służy najczęściej ten sam środek, którego używa się do prania tapicerki, jednak można kupić też specjalny produkt. Niektóre szampony mogą lekko odbarwiać tapicerkę, warto więc najpierw je wypróbować.

Odnowienie tapicerki samochodowej

Pranie tapicerki

Szampony piankowe to najwygodniejszy, najnowocześniejszy sposób na pozbycie się zabrudzeń i zapachów z tapicerki. Produkt nakłada się na czyszczoną powierzchnię, a po kilkunastu minutach zbiera go dokładnie odkurzaczem. Warto wyrzucić stare dywaniki. Nowe nie kosztują majątku, a dopranie tego zbierającego brudy i zapachy elementu wyposażenia będzie trudne. Przyda się także zdemontowanie siedzeń i zajrzenie pod nie. Mogą tam tkwić resztki jedzenia lub sierść, a także inne zabrudzenia, które też wymagają wyprania.

Ozon do zadań specjalnych

Jeśli nic innego nie pomaga, pozostaje ozonowanie wnętrza. Zapachy często wydobywają się z brudnej lub zagrzybionej klimatyzacji – warto wymienić filtry i odgrzybić przewody. Ozon rozpylony w środku samochodu skutecznie utleni zarodniki grzybów, drobnoustroje i inne zanieczyszczenia, usuwając je raz na zawsze. Maszynka generująca ozon kosztuje kilkaset złotych, ale można też znaleźć warsztat wykonujący takie usługi. Po ozonowaniu wnętrze używanego samochodu powinno pachnieć jak nowe. To z kolei przełoży się na o wiele przyjemniejszą jazdę.

Autor

Mariusz Kulczycki

Redakcja ikrosno.pl