Jak wymienić olej w samochodzie (5 prostych kroków)

Konserwacja samochodu pozwala na dłuższą eksploatację pojazdu. Jedną z najprostszych czynności, jakie można wykonać, jest wymiana oleju. Nie trzeba mieć dużych zdolności mechanicznych, aby nauczyć się wymieniać olej w samochodzie.

Wymiana oleju jest często tak prosta, jak zebranie potrzebnych materiałów, odkręcenie korka spustowego i spuszczenie starego oleju do miski. Następnie należy włożyć korek spustowy z powrotem, wymienić filtr i zastąpić usunięty olej świeżym.

W tym przewodniku omówimy jednak bardziej szczegółowo czynności związane z wymianą oleju silnikowego. Omówimy także częstotliwość wymiany oleju silnikowego oraz kilka innych często zadawanych pytań.

OSTRZEŻENIE: Jeśli popełnisz błąd przy wymianie oleju, może to spowodować uszkodzenie silnika, obrażenia ciała, a nawet śmierć. W razie wątpliwości zawsze należy zapoznać się z podręcznikiem napraw lub zlecić tę czynność mechanikowi. Przed wejściem pod pojazd należy upewnić się, że jest on zabezpieczony podstawkami podnośnika.

Zawartość show 5 kroków do wymiany oleju w samochodzie 1. Zbierz materiały eksploatacyjne 2. Spuść olej 3. Dokręć korek 4. Wymienić filtr oleju 5. Wlej świeży olej Jak często należy wymieniać olej? Ile pieniędzy można zaoszczędzić, wymieniając olej we własnym zakresie? Jak długo trwa wymiana oleju?

5 kroków do wymiany oleju w samochodzie

1. Zbierz materiały eksploatacyjne

Przed wykonaniem jakiejkolwiek czynności konserwacyjnej należy zgromadzić potrzebne materiały. Nie jest przecież przyjemnie zatrzymywać się w połowie pracy, aby kupić coś, co powinno się mieć od razu.

Do wykonania tego zadania potrzebny jest klucz lub nasadka do odkręcenia korka spustowego. Potrzebny będzie także klucz do filtra oleju i miseczka do spuszczania oleju. Jeśli musisz podnieść pojazd, aby uzyskać więcej miejsca, potrzebny będzie także podnośnik i podpórki.

Nie zapomnij o dobraniu odpowiedniego typu oleju do swojego samochodu. Będziesz musiał wybrać odpowiednią lepkość i określić, czy chcesz olej syntetyczny czy konwencjonalny. Na koniec potrzebny będzie także nowy filtr oleju i lejek.

2. Spuść olej

Najlepszym momentem na wymianę oleju jest czas, gdy silnik jest ciepły, ale nie gorący. Przed rozpoczęciem pracy należy upewnić się, że układ wydechowy również ostygł.

Następnie należy zlokalizować korek spustowy. W niektórych przypadkach konieczne będzie podniesienie pojazdu i umieszczenie go na podstawkach podnośnikowych, aby ułatwić dostęp. Jeśli na drodze stoi osłona przeciwbryzgowa, należy ją również zdjąć.

Umieść miskę spustową bezpośrednio pod korkiem. Zdejmij korek wlewu oleju, aby ułatwić przepływ płynu. W rękawiczkach wyjmij korek spustowy i pozwól, aby stary olej spłynął do miski spustowej. 3.

3. Dokręć korek

Podczas usuwania oleju należy oczyścić korek, aby zapewnić jego prawidłowe zamocowanie. Korek spustowy musi być zamontowany zgodnie z odpowiednimi specyfikacjami, ale znalezienie wymaganych momentów obrotowych w większości instrukcji obsługi może być trudne.

W większości przypadków do dokręcenia korka warto użyć grzechotki 3/8". Jeśli użyjesz czegoś większego, możesz zbyt mocno dokręcić korek.

4. Wymiana filtra oleju

Za pomocą specjalnego klucza zdejmij filtr oleju. Czynność tę należy wykonać nad miską spustową, ponieważ może to być kłopotliwe, gdy olej nadal znajduje się wewnątrz filtra.

Nalej odrobinę świeżego oleju na o-ring nowego filtra. Najpierw należy obrócić filtr. Gdy o-ring zetknie się z filtrem, należy dokręcić filtr o trzy czwarte do pełnego obrotu. Nie należy zbyt mocno dokręcać filtra, ponieważ może się okazać, że nie będzie można go zdjąć przy następnej wymianie oleju.

Jeśli filtr oleju znajduje się na górze silnika. Często dobrze jest wymienić go przed spuszczeniem oleju, ponieważ dzięki temu więcej oleju spłynie do miski olejowej.

5. Wlej świeży olej

Po umieszczeniu korka spustowego na swoim miejscu i założeniu nowego filtra możesz wlać do silnika więcej oleju. Sprawdź, czy używasz oleju odpowiedniego typu i w odpowiedniej ilości, zgodnie z instrukcją obsługi.

Za pomocą lejka wlej świeży olej do wlewu. Załóż z powrotem korek i uruchom silnik na minutę, aby zapewnić cyrkulację oleju. Sprawdź poziom i w razie potrzeby dodaj więcej oleju. Jeśli samochód stoi na podnośnikach, trzeba go najpierw opuścić na równe podłoże.

RELATED: 10 najlepszych syntetycznych olejów silnikowych

Jak często należy wymieniać olej?

Jeszcze nie tak dawno temu wszystkie samochody wymagały wymiany oleju co 3000 mil. Choć nadal jest to zalecana częstotliwość w przypadku stosowania oleju konwencjonalnego lub starszych samochodów, w przypadku nowoczesnych pojazdów często nie jest to konieczne, niezależnie od tego, co mówi lokalny sprzedawca.

Jeśli wybierzesz olej syntetyczny lub mieszankę syntetyczną i wysokiej jakości filtr, możesz przejechać nawet 10 000 mil między wymianami oleju. Jednak styl i warunki jazdy będą miały wpływ na to, jak długo można wytrzymać bez wymiany oleju.

Po kilku pierwszych wymianach oleju, na podstawie wyglądu oleju, będzie można określić odpowiedni odstęp czasowy. Należy to zrobić, zanim olej zmieni kolor na czarny, ale nie trzeba go wymieniać, jeśli nadal wygląda świeżo.

Ile pieniędzy można zaoszczędzić na samodzielnej wymianie oleju?

Oddając samochód do warsztatu w celu wymiany konwencjonalnego oleju i filtra, można wydać od 40 do 80 dolarów. Natomiast wymiana oleju syntetycznego może kosztować od 60 do 130 dolarów.

Wykonując tę czynność samodzielnie, można wydać jedynie 25-50 USD na materiały eksploatacyjne. Przekłada się to na potencjalne oszczędności w wysokości nawet 100 USD lub więcej przy każdej wymianie oleju.

Jak długo trwa wymiana oleju?

Jeśli zabierzesz swój samochód do warsztatu, często możesz poczekać w samochodzie na wymianę oleju w ciągu zaledwie dziesięciu minut. Jednak mechanicy dokonują wymiany oleju przez cały dzień, każdego dnia. Praktycznie mogą dokonać wymiany oleju we śnie i dysponują zaawansowanym sprzętem, który to ułatwia.

Osoby samodzielnie dokonujące wymiany oleju będą prawdopodobnie potrzebowały nieco więcej czasu. Przy pierwszej wymianie oleju należy przeznaczyć około godziny na zapoznanie się z tajnikami procesu. Przy kolejnych wymianach oleju proces ten będzie przebiegał szybciej. W przypadku większości pojazdów nie powinno to zająć więcej niż trzydzieści minut.

Autor

Rafał Najdała

Redakcja ikrosno.pl