Kosmetyki dla samochodu – niezbędny zestaw

Najpierw mycie

Nie ma sensu używać żadnych kosmetyków jeśli w pierwszej kolejności nie umyjemy dobrze auta. Można skorzystać z myjni samochodowej, ale dużo lepiej jest umyć auto ręcznie przy użyciu specjalnych szamponów, które dodatkowo mogą dodać piękny połysk. Można też skorzystać ze zmywaczy do karoserii, które świetnie radzą sobie z usuwaniem brudu i nie są groźne dla lakieru.

Kontrola stanu karoserii

Samochód po myciu i wypolerowaniu powinno się dokładnie sprawdzić pod względem stanu karoserii. Przez cały rok użytkowania samochodu na powłoce lakieru powstają zarysowania i drobne odpryski, czasem nie widoczne od razu, lecz właśnie po dokładnym myciu. Jeśli zaniedbamy regularna konserwacje i czyszczenie, korozja może zająć całą powierzchnię lakieru i wyrządzić naprawdę duże szkody. Na szczęście są na to sposoby i można w porę zaradzić na cały problem. Warto użyć pasty polerskiej lub politury, która pokryje drobne rysy. Jeśli jednak zauważymy większe uszkodzenia i odpryski, lepiej skorzystać z usług lakiernika, który fachowo pokryje wszelkie mankamenty lakieru.

Nakładanie wosku

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę to nałożenie na lakier warstwy wosku jest bardzo potrzebne. Dobrze nałożona warstwa wosku zabezpieczy lakier przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, a szczególnie ważne jest to zimą. Wosk chroni przed osadzaniem się większej ilości brudu i kurzu, ułatwia również odprowadzanie wody z karoserii, co widać podczas deszczu.

Czyszczenie karoserii

Na rynku spotkać można także produkty które potrafią wypełnić małe zagłębienia i rysy, lecz tutaj lepiej polegać na umiejętnościach lakiernika. Nanoszenie wosku nie jest trudne, jest kilka sposobów aby go nałożyć. Najbardziej popularne jest nanoszenie wosku metodą na mokro, czyli podczas ostatniego płukania w myjni bezdotykowej. Bardziej trwała metoda i zdecydowanie efektywniejszą, jest nanoszenie wosku ręcznie na sucho, choć oczywiście jest to bardziej pracochłonne.

Ginkowanie- co to jest?

Mycie i woskowanie jest niezbędne przy pielęgnacji auta, jednak od czasu do czasu warto zastosować także glinkowanie, czyli bardzo dokładne oczyszczenie auta z brudu i pyłu. Wszystkie zabrudzenia takie jak piasek, odpryski asfaltu i błota, pozostawiają chropowatą warstwę, która trudno usunąć zwykłym myciem.

Natomiast glinkowanie gruntowanie oczyszcza lakier i można pokusić się o samodzielne wykonanie takiego zabiegu, ponieważ nie jest to mocno skomplikowane. Otrzymamy gładką powierzchnię lakieru, którą później łatwiej myc i woskować. Przed glinkowaniem, zwilżamy karoserię, z glinki formujemy mały kawałek i kolistymi ruchami czyścimy karoserie. Lakier jest dokładnie oczyszczony gdy glinka ślizga się po jego nawierzchni

Autor

Rafał Najdała

Redakcja ikrosno.pl