Trudno uruchomić samochód na zimno (przyczyny i co robić)

Wyjeżdżając na podjazd w zimny poranek, ostatnią rzeczą, z jaką chciałbyś mieć do czynienia, jest samochód, który ma problemy z uruchomieniem. Jednak zimniejsza pogoda i niesprawne podzespoły samochodu to fatalna kombinacja. Mając samochód, który trudno uruchomić w niskich temperaturach, możesz spóźnić się do pracy.

Samochód może mieć trudności z uruchomieniem z powodu słabego akumulatora lub uszkodzonego czujnika temperatury płynu chłodzącego. Możliwe też, że doszło do awarii rozrusznika lub elektromagnesu. Z drugiej strony, może być tak, że użyto niewłaściwego oleju silnikowego dostosowanego do temperatury.

Niezależnie od przyczyny, konieczne jest usunięcie problemu, aby można było wrócić na drogę. W tym artykule ocenimy przyczyny trudności z uruchomieniem samochodu na zimno i pokażemy, jak temu zapobiec.

Spis treści pokaż Przyczyny trudności z uruchomieniem samochodu na zimno 1. Słaby akumulator 2. Niewłaściwy olej silnikowy 3. Wadliwy czujnik temperatury płynu chłodzącego 4. Uszkodzony wyłącznik zapłonu 5. Nieprawidłowe działanie rozrusznika lub cewki rozruchowej Unikanie problemów z rozruchem przy niskich temperaturach 1. Schowaj samochód 2. Używaj odpowiedniego oleju 3. Podjąć specjalne kroki w celu uruchomienia samochodu

Przyczyny trudności z uruchomieniem samochodu na zimno

1. Słaby akumulator

Jednym z głównych powodów, dla których samochód nie chce zapalić, jest zazwyczaj akumulator. Dodatkowo, zimna pogoda może sprawić, że umierający akumulator jeszcze szybciej ulegnie awarii.

Wewnątrz akumulatora muszą zachodzić reakcje chemiczne, aby uzyskać wystarczającą ilość energii. Gdy temperatury spadają, reakcje chemiczne zachodzą wolniej. Jeśli akumulator już się rozładował, może nie być wystarczającej ilości reakcji chemicznych do wytworzenia energii, której potrzebuje rozrusznik.

Ponieważ w akumulatorze jest coraz mniej soku, trudno będzie uruchomić silnik. Przy następnej próbie może się okazać, że akumulator jest całkowicie rozładowany.

Nie należy jednak zakładać, że akumulator jest rozładowany, zanim nie sprawdzi się połączeń. Jeśli połączenia są poluzowane lub na zaciskach jest korozja, akumulator może nie być w stanie efektywnie wysyłać energii, którą wytwarza.

2. Niewłaściwy olej silnikowy

Wraz ze spadkiem temperatury olej w silniku samochodu gęstnieje. Jeśli olej będzie zbyt gęsty, nie będzie prawidłowo krążył w silniku, co spowoduje brak smarowania jego elementów.

Aby przepchnąć gęsty olej, silnik musi pracować znacznie ciężej. Ostatecznie przekłada się to na problemy z uruchomieniem samochodu, gdy na zewnątrz jest zimno.

Być może używasz oleju o niewłaściwej lepkości. Możliwe jednak również, że Twój samochód wymaga wymiany oleju. Ponieważ w oleju gromadzą się zanieczyszczenia i brud, może on stać się gęstszy i trudniejszy do przepchnięcia przez silnik.

3. Wadliwy czujnik temperatury płynu chłodzącego

Gdy silnik jest zimny, potrzebuje znacznie więcej paliwa do pracy, a zwłaszcza do rozruchu. Czujnik temperatury płynu chłodzącego mierzy temperaturę płynu chłodzącego i jeśli jest on zimny, informuje sterownik ECM, aby dodał więcej paliwa do wtrysku.

Jeżeli czujnik temperatury płynu chłodzącego jest uszkodzony, może on nie wiedzieć, że silnik jest zimny i wymagać więcej paliwa, co utrudnia rozruch silnika w niskich temperaturach. Z tego samego powodu przyczyną może być uszkodzony czujnik temperatury wlotu powietrza. Sprawdź kody usterek za pomocą urządzenia diagnostycznego, aby sprawdzić, czy nie ma kodów wskazujących na czujnik temperatury lub inny uszkodzony czujnik.

4. Niedziałający wyłącznik zapłonu

Wyłącznik zapłonu uruchamia układy elektryczne pojazdu po przekręceniu kluczyka. Aby silnik mógł się uruchomić i pracować, wyłącznik zapłonu musi być sprawny.

Na początku można by pomyśleć, że to problem z akumulatorem, zwłaszcza jeśli po przekręceniu kluczyka nic się nie dzieje. Jeśli jednak zasilanie akcesoriów, takich jak reflektory i radio samochodowe, jest włączone, nie ma nic złego w akumulatorze. W takim przypadku należy sprawdzić wyłącznik zapłonu. W niektórych przypadkach niesprawna stacyjka może działać z przerwami, co oznacza, że po kilku próbach można uruchomić samochód.

Jeśli silnik uruchamia się po włożeniu kluczyka do stacyjki, problem nie dotyczy wyłącznika zapłonu. Jeśli jednak nie można uruchomić silnika i nie słychać dźwięku kliknięcia przy przekręcaniu kluczyka, prawdopodobnie trzeba wymienić wyłącznik zapłonu.

5. Nieprawidłowe działanie rozrusznika lub cewki rozrusznika

Rozrusznik jest odpowiedzialny za uruchomienie silnika. Gdy ulegnie awarii, przy próbie uruchomienia silnika może być słyszalne kliknięcie lub warkot. Niesprawny rozrusznik może jednak działać z przerwami, umożliwiając uruchomienie samochodu po pewnym wysiłku.

Takie same problemy mogą być spowodowane awarią cewki elektromagnetycznej rozrusznika. Ta istotna część przenosi prąd elektryczny potrzebny silnikowi rozrusznika. Z czasem cewka z drutu cylindrycznego może ulec zużyciu i uszkodzeniu. Aby sprawdzić, czy to nie jest winowajca, można użyć światła testowego na cewce elektromagnetycznej rozrusznika.

Unikanie problemów z rozruchem w niskich temperaturach

1. Schowaj samochód

Silnik i akumulator samochodowy nie przepadają za zimną pogodą. Jeśli możesz, trzymaj samochód w cieple podczas zimowych miesięcy. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest zaparkowanie samochodu w garażu. Oczywiście jeszcze lepiej byłoby, gdyby garaż ten był ogrzewany, ale nie zawsze jest to możliwe.

Jeśli nie masz garażu, zaparkuj obok czegoś dużego. Jeśli można zaparkować obok budynku lub drzewa, samochód będzie nieco cieplejszy. Można też zaparkować pod wiatą samochodową, aby się trochę schronić. Każda z tych opcji może sprawić, że samochód będzie o kilka stopni cieplejszy niż w przypadku parkowania na otwartej przestrzeni.

Jeśli temperatury spadają bardzo nisko, można zainwestować w podgrzewacz bloku silnika lub podgrzewacz akumulatora. Dzięki nim samochód będzie ciepły przez noc, co ułatwi jego uruchomienie rano.

2. Używaj odpowiedniego oleju

Należy przestrzegać wszystkich zaleceń zawartych w instrukcji obsługi pojazdu, mówiących o tym, jaki olej należy stosować w danym pojeździe. Większość olejów syntetycznych płynie dobrze nawet w niskich temperaturach, ale ważne jest, aby mieć odpowiednią lepkość.

Olej jest klasyfikowany na podstawie tego, jak reaguje na określone temperatury. Pierwsza liczba oznacza temperaturę zimową i dlatego ma literę "W". Im niższa jest ta liczba, tym lepiej olej zachowuje się w zimnym klimacie.

3. Podejmij specjalne kroki, aby uruchomić samochód

Wiedząc, że na zewnątrz jest zimno, możesz inaczej przygotować samochód. Dzięki kilku prostym czynnościom, w miarę spadku temperatury, można łatwiej uruchomić samochód.

Na początek, przed próbą uruchomienia silnika, należy wyłączyć wszystkie akcesoria elektryczne, które mogą być włączone. Chcesz, aby akumulator przekazał całą swoją moc do silnika. Jeśli po uruchomieniu silnika korbą nie zostanie on od razu uruchomiony, nie należy próbować dalej. Silnik rozrusznika może się szybko przegrzać, co może doprowadzić do innych problemów. Zamiast tego należy dać rozrusznikowi kilka sekund i spróbować ponownie.

W starszych samochodach gaźnikowych można było łatwo użyć płynu rozruchowego, aby uruchomić silnik, ale w dzisiejszych samochodach nie jest to możliwe. Można jednak spróbować rozgrzać akumulator. Należy zawinąć go w koc na co najmniej godzinę lub zalać gorącą wodą.

Jeśli akumulator umiera, nadszedł czas, aby go wymienić. Chłodniejsza pogoda szybko wysysa życie z akumulatorów, które są na wyczerpaniu.

Trudności z uruchomieniem samochodu na zimno mogą być spowodowane przez wiele różnych czujników w samochodzie. Dlatego bardzo dobrym pomysłem jest sprawdzenie kodów usterek za pomocą skanera OBD2 i kontynuowanie rozwiązywania problemów od tego momentu.

Autor

Paweł Michalski

Redakcja ikrosno.pl