Jakich preparatów wystrzegać się myjąc samochód?

Może się wydawać, że mycie samochodu nie jest trudnym zadaniem. A jednak istnieje grupa środków, których lepiej jest się wystrzegać, okazuje się bowiem, że przynoszą więcej strat niż korzyści. Tak jest między innymi wówczas, gdy decyzję o umyciu samochodu podejmujemy spontanicznie, trudno bowiem wówczas o specjalistyczne środki.

Wielu osobom wydaje się jednak, że nie jest to poważny problem, pod ręką zawsze mamy bowiem szampon do włosów albo płyn do zmywania naczyń. Trudno oprzeć się pokusie sięgnięcia po takie rozwiązania również dlatego, że są one zdecydowanie tańsze niż podobne środki, o których wiadomo, że mają nam pomagać w konserwacji samochodu. Niestety, takie podejście bywa ryzykowne i jest w stanie doprowadzić do poważnych szkód.

Sięgaj po profesjonalne produkty

Owszem, płyny do zmywania naczyń pienią się w sposób zbliżony do tego, jaki charakteryzuje szampony samochodowe, nie można też zarzucić im niczego, gdy zależy nam na uporaniu się z tłustymi zabrudzeniami. Na tym jednak kończą się ich zalety, już po jednym myciu lakier potrafi bowiem matowieć. Co więcej, w sprzedaży dostępne są także płyny z domieszką octu, a ten może wywołać korozję.

Jeszcze więcej niebezpieczeństw pojawia się wówczas, gdy chcemy wykorzystać w tym celu płyny przeznaczone zarówno do podłóg, jak i do glazury, są one bowiem zdecydowanie bardziej agresywne chemicznie niż środki przeznaczone do zmywania ręcznego. W ich skład wchodzą silne kwasy i zasady, lakier zaczyna więc szybko korodować. Co więcej, jeśli mamy do czynienia ze środkiem, który zawiera wybielacz, może dojść do odbarwienia pigmentów lakieru.

Kosmetyki samochodowe

Mleczko czyszczące - czy warto stosować?

Jeśli sięgniemy po mleczko czyszczące musimy mieć świadomość tego, że w preparatach przeznaczonych do czyszczenia łazienek znajdują się drobinki substancji ściernych. Te są również na tyle ostre, że stanowią dla pojazdu poważne zagrożenie, najmądrzejszym podejściem jest więc wystrzeganie się ich. A co w takim razie ze zmywakiem kuchennym, którego wygląd nie jest przecież groźny. Okazuje się, że również w tym przypadku mamy do czynienia z rozwiązaniem, które jest nam w stanie przynieść więcej strat niż korzyści. Wygląda niewinnie, jest jednak w stanie uszkodzić lakier.

Czym nie myć auta?

Środki kuchenne i łazienkowe nie są przeznaczone do mycia lakieru samochodowego, powinniśmy więc trzymać je jak najdalej od niego. Nie warto też ponosić przesadnego ryzyka sięgając po zmywak druciak. Owszem, można pomyśleć o jego wykorzystaniu, należy jednak zachować sporą ostrożność. Tylko domowe środki do czyszczenia tapicerki nadają się więc do robienia porządku także w samochodzie.

Autor

Rafał Najdała

Redakcja ikrosno.pl