Salon piękności dla Twojego samochodu, czyli zabiegi car detailingu

W większości krajów europejskich można zauważyć, że kierowcy z równą troska dbają o stan powłoki lakierniczej samochodu oraz jego tapicerkę, co o jego przegląd techniczny, wymianę oleju i serwis. Nic więc dziwnego, że kilkunastoletni Mercedes widziany w Niemczech, wygląda jakby niedawno był kupiony w salonie, lub też jego użytkownik jeździł nim tylko od święta.

Własne auto - jak dbać?

Na rynku najbardziej cenione są właśnie takie auta, co od razu podbija cenę, a dopiski rodzaju : właściciel niepalący, bezdzietny, auto garażowane, sprawiają że auto cieszy się większym powodzeniem wśród kupujących. Również w Polsce widać zmianę w podejściu kierowców do dbałości o własne cztery kółka, lecz w dalszym ciągu auto polskie jest przeważnie w gorszym stanie niż auto sprowadzone z zachodniej części Europy. Jak to się dzieje?

Auta są użytkowane w podobny sposób, na podobnych drogach, z podobnymi kosmetykami i serwisem, lecz mimo wszystko różnicę widać gołym okiem. Możliwe że wpływ ma na to mniej zanieczyszczone powietrze, mniejszy przebieg lub inna kultura jazdy, lecz najprawdopodobniej największa różnicę robi tzw. car detailing.

Car detailing - co to takiego jest?

Określenie to powstało w Stanach Zjednoczonych około dwudziestu lat temu. Po kilku latach z powodzeniem przyjęło się w Europie Zachodniej i funkcjonuje do dziś. Car detailing polega na całościowej kosmetyce pojazdu, na która składa się kilka procesów i różnego rodzaju środki kosmetyczne przeznaczone do aut. Cała obsługa kosmetyczna podzielona jest na kilka etapów, które doskonale się uzupełniają.

SPA samochodowe

Proces car detailingu

Pierwszy etap to dokładne umycie samochodu na zewnątrz i wewnątrz. Bardzo drobiazgowo przebiega mycie podwozia, komory silnika, wszystkich trudno dostępnych zakamarków i profili. W tym etapie usuwane są wszystkie zabrudzenia, łącznie z resztkami owadów, piasku, soli, asfaltu, pyłu mechanicznego i lotnej rdzy. Auto musi być dobrze umyte, ponieważ jest to podstawa dalszych etapów car detailingu. Po dokładnym myciu, wychodzą wszystkie zarysowania, odpryski i lekkie pęknięcia, które będzie łatwiej zamaskować.

Po myciu, przychodzi pora na woskowanie, najlepiej ręczne. Ważna jest także dbałość o wnętrze auta. Można z powodzeniem przywrócić blask skórze, zniwelować ubytki w tapicerce, rysy i uszkodzenia deski rozdzielczej także można wyeliminować. Car detailing często wykorzystują osoby chcące sprzedać auto, ponieważ po takich zabiegach wartość samochodu może wzrosnąć nawet o kilkanaście procent.

Autor

Paweł Michalski

Redakcja ikrosno.pl