Jak przywrócić do życia lakier samochodowy?

Gdybyśmy chcieli wskazać na tę porę roku, która jawi się jako najtrudniejsza w przypadku powłoki lakierniczej pojazdu, z pewnością byłaby nią zima. Trudno się temu dziwić, lakierowi nie sprzyjają bowiem nie tylko same warunki atmosferyczne, ale również sól, która zwykle zalega w tym okresie na drogach.

Czyszczenie karoserii

Karoseria pojazdu powinna być zatem czyszczona z dużą starannością, co nie jest zresztą trudne, jeśli weźmie się pod uwagę bogaty wybór skutecznych kosmetyków pielęgnacyjnych. Jeśli chcemy, aby lakier odzyskał dawny blask, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad wejściem w posiadanie szamponu samochodowego. Tu wybór nie jest wcale mały, możemy bowiem wybierać wśród szamponów o różnym charakterze. Najpopularniejsze są te, które charakteryzują się dużą atrakcyjnością cenową. Owszem, nie są one przesadnie skuteczne, relatywnie niska cena rekompensuje jednak tego rodzaju niedociągnięcia.

Szampon samochodowy

Jeśli zależy nam przede wszystkim na skuteczności szamponu, powinniśmy zainteresować się produktami droższymi. Cena wpływa na ich lepszy skład, a także na neutralne pH. Być może zakup takiego szamponu wiąże się z większym wydatkiem, możemy jednak znacznie dłużej cieszyć się z efektu końcowego, z jakim mamy do czynienia. Oczywiście, mycie szamponem zwykle nie okazuje się wystarczające, eliminować można bowiem w ten sposób jedynie lekkie zabrudzenia. Lakier nadal zawiera zarówno resztki asfaltu, jak i smoły. Ich eliminacja nie jest prosta, w sprzedaży dostępne są jednak produkty stworzone właśnie w tym celu.

Powłoka lakiernicza

Najczęściej konieczne jest spryskanie powierzchni specjalnym lakierem i odczekanie przez co najmniej dwie minuty. Potem można już zetrzeć powierzchnię wykorzystując w tym celu ściereczkę z mikrofibry. Niestety, w pewnych okolicznościach nawet ta metoda nie jest tak skuteczna, jak moglibyśmy się tego spodziewać. I tym razem okazuje się jednak, że wcale nie mamy powodów do niezadowolenia. Z pomocą przychodzą nam również glinki dostępne w sprzedaży w dużym wyborze.

Glinka do lakieru

Glinka to masa plastyczna, w której skład wchodzą różnego rodzaju czynniki ścierne, okazuje się więc wyjątkowo skuteczna w momencie, w którym musimy sobie radzić z uporczywymi zabrudzeniami. Niestety, samo jej stosowanie potrafi być dość niebezpieczne, o dużej skuteczności glinki można więc mówić przede wszystkim wówczas, gdy jest ona stosowana w połączeniu z lubrykantem. Ten pozwala na zmniejszenie tarcia, z jakim mamy do czynienia pomiędzy glinką oraz lakierem. Może być nim choćby woda w atomizerze, którą należy rozpylić po powierzchni lakieru.

Autor

Mariusz Kulczycki

Redakcja ikrosno.pl