Pielęgnacja auta, a najczęściej popełniane błędy

Bez względu na to, czy lubisz czyszczenie swojego samochodu, czy robisz to z konieczności, koniecznie rób to z głową. Pamiętaj, że niewłaściwe zabiegi pielęgnacyjne mogą przynieść efekty odwrotne do pożądanych.

Pielęgnacja samochodu z założenia wydaje się zadaniem prostym i nieskomplikowanym, w rzeczywistości jest to jednak pozór, o czym przekonało się wielu kierowców – nieodpowiednia pielęgnacja samochodu może spowodować uszkodzenie karoserii, zwłaszcza podczas próby poprawienia wyglądu auta.

Radzimy, jak prawidłowo pielęgnować samochód, by uniknąć nieprzyjemnych skutków.

Chemia gospodarcza i środki czystości

Pod żadnym pozorem nie używaj detergentów stosowanych w gospodarstwie domowym – jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów. To, co doskonale sprawdza się podczas porządków w domu, niekoniecznie może służyć jako narzędzie porządkowe w obrębie samochodu. W praktyce oznacza to, ze zastępowanie szamponu samochodowego płynem do mycia naczyń nie jest dobrym pomysłem – nawet markowy płyn do naczyń może sprawić, że lakier samochodu stanie matowy.

Skórzanej tapicerki oraz kierownicy nie należy także czyścić za pomocą kremu do rąk, który może spowodować, że tapicerka lub poszycie kierownicy ulegną odbarwieniu i szybciej będą się ścierać.

Nie jest wskazane także mycia aluminiowych felg za pomocą płynu do mycia kominków lub grilla – co prawda brzydki nalot zostanie usunięty, ale wraz z nim usunięta zostanie warstwa lakieru.

Akcesoria do mycia samochodu

Gąbka

Wiele osób pielęgnuje auto za pomocą gąbki. Niestety, nie jest to dobry pomysł – nawet najbardziej miękka gąbka może porysować karoserię. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są ręczniki z mikrofibry, z których bez problemu można wypłukać drobinki piasku.

Chcąc zapewnić prawidłowy przebieg zabiegów pielęgnacyjnych najlepiej przygotować dwa wiadra – jedno z wodą i szamponem, drugie do płukania ręcznika z mikrofibry.

Myjka ciśnieniowa

Ostrożnie używaj myjki ciśnieniowej – bezdotykowe mycie auta jest korzystne, nie mniej jednak należy pamiętać, że lancy nie można przykładać zbyt blisko czyszczonej powierzchni. Jeśli nie czujesz się pewnie w tej dziedzinie – unikaj wspomnianego rozwiązania.

Karoseria

Karoserii nie należy przecierać na sucho, nawet za pomocą bardzo miękkiej ściereczki - może to spowodować niewielkie rysy, które przyczyniają się do matowienia lakieru.

Nie należy nakładać preparatów czyszczących na rozgrzaną karoserię – mogą pojawić się trudne do usunięcia plamy na lakierze.

Pod żadnym pozorem nie należy zwlekać z usuwaniem ptasich odchodów z karoserii – pozostawienie tego typu zanieczyszczeń może spowodować nieestetyczne, trwałe odbarwienia lakieru.

Autor

Mariusz Kulczycki

Redakcja ikrosno.pl