Jak i dlaczego warto myć auto ręcznie?

Czysta powłoka lakiernicza to trudne wyzwanie dla kierowców. Nie wszystkim będzie chciało się również o to dbać. Ale niezależnie od tego rzeczywiście warto dbać o mycie samochodu.

Jak to robić?

Mycie auta to czynność, którą można będzie realizować albo szybko, albo dokładnie. Jeśli korzystamy z myjni automatycznych będzie to najszybsze możliwe rozwiązanie. Jednak nie będzie to dla lakieru zbyt bezpieczne. Powłoka jest cienka i bardzo wrażliwa na mechaniczne uszkodzenia. To znaczy, że szczotki, które w myjni obracają się bardzo szybko doprowadzą do porysowania lakieru w formie mikrorys kolistych. Są one szczególnie widoczne w promieniach słonecznych, ich usuwanie będzie możliwe wyłącznie poprzez polerowanie. Innym rozwiązaniem będzie również próba wykonania mycia na myjniach bezdotykowych. Jednak takie mycie niekoniecznie daje nam szansę na usuwanie wszystkich zabrudzeń, szczególnie jeśli auto dłuższy czas nie było myte. Wtedy raczej lepiej będzie samemu ręcznie umyć samochód.

Prawidłowe mycie samochodu

Zalety mycia ręcznego

Podstawowa zaleta ręcznego mycia to oczywiście dokładność. To my będziemy decydować o sile nacisku, będziemy mogli lepiej zadbać o te bardziej przybrudzone miejsca. Może zajmuje to więcej czasu, ale mycie będzie dokładniejsze, jednocześnie będziemy mogli sami zatroszczyć się o to, by ten proces rzeczywiście dobrze zrealizować i zadbać o stan lakieru.

Mycie ręczne krok po kroku

Na początek trzeba spłukać auto z podstawowego luźnego zabrudzenia. Na pewno zwykły wąż ogrodowy będzie wystarczający. Dalej przechodzi się do czyszczenia właściwego z użyciem specjalnej rękawicy z mikrofibry albo wełny. Do mycia trzeba będzie wybrać szampon z naturalnym pH, który nie będzie niszczył lakieru. Jeśli nie mamy w planach woskowania będzie można wybrać szampon z dodatkiem wosku. Jeśli w trakcie mycia zauważymy jakieś większe plamy, czy też miejsca trudne do umycia nie powinno się szorować na siłę. Wystarczy użyć specjalne preparaty do takich zabrudzeń, które są trudne do zmycia, dzięki nim to mycie przebiegnie bez zarzutu. Jeśli nie chcemy na aucie zacieków dobrze będzie wytrzeć auto do sucha, dzięki temu doprowadzi się lakier do czystości i na aucie nie będzie zacieków.

Autor

Paweł Michalski

Redakcja ikrosno.pl